See inavuabil on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ro",
"2": "fr",
"3": "inavouable"
},
"expansion": "Borrowed from French inavouable",
"name": "bor+"
},
{
"args": {
"1": "ro",
"2": "in",
"3": "avuabil"
},
"expansion": "in- + avuabil",
"name": "prefix"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from French inavouable. Equivalent to in- + avuabil.",
"forms": [
{
"form": "inavuabilă",
"tags": [
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "inavuabili",
"tags": [
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "inavuabile",
"tags": [
"feminine",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ro-decl-adj",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "inavuabil",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"masculine",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "inavuabilă",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "inavuabili",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "inavuabile",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"indefinite",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "inavuabilul",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "inavuabila",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "inavuabilii",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "inavuabilele",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "inavuabile",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "inavuabilului",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "inavuabilei",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "inavuabililor",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "inavuabilelor",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"neuter",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "inavuabil m or n (feminine singular inavuabilă, masculine plural inavuabili, feminine/neuter plural inavuabile)",
"name": "ro-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "ro-decl-adj"
}
],
"lang": "Romanian",
"lang_code": "ro",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Romanian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Romanian terms prefixed with in-",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"unmentionable"
],
"id": "en-inavuabil-ro-adj-qx~KzuuK",
"links": [
[
"unmentionable",
"unmentionable"
]
],
"tags": [
"masculine",
"neuter"
]
}
],
"word": "inavuabil"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ro",
"2": "fr",
"3": "inavouable"
},
"expansion": "Borrowed from French inavouable",
"name": "bor+"
},
{
"args": {
"1": "ro",
"2": "in",
"3": "avuabil"
},
"expansion": "in- + avuabil",
"name": "prefix"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from French inavouable. Equivalent to in- + avuabil.",
"forms": [
{
"form": "inavuabilă",
"tags": [
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "inavuabili",
"tags": [
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "inavuabile",
"tags": [
"feminine",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ro-decl-adj",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "inavuabil",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"masculine",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "inavuabilă",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "inavuabili",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "inavuabile",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"indefinite",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "inavuabilul",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "inavuabila",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "inavuabilii",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "inavuabilele",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "inavuabile",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "inavuabilului",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "inavuabilei",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "inavuabililor",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "inavuabilelor",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"neuter",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "inavuabil m or n (feminine singular inavuabilă, masculine plural inavuabili, feminine/neuter plural inavuabile)",
"name": "ro-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "ro-decl-adj"
}
],
"lang": "Romanian",
"lang_code": "ro",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Romanian adjectives",
"Romanian entries with incorrect language header",
"Romanian lemmas",
"Romanian terms borrowed from French",
"Romanian terms derived from French",
"Romanian terms prefixed with in-"
],
"glosses": [
"unmentionable"
],
"links": [
[
"unmentionable",
"unmentionable"
]
],
"tags": [
"masculine",
"neuter"
]
}
],
"word": "inavuabil"
}
Download raw JSONL data for inavuabil meaning in All languages combined (3.0kB)
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'nominative- accusative'",
"path": [
"inavuabil"
],
"section": "Romanian",
"subsection": "adjective",
"title": "inavuabil",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'nominative- accusative'",
"path": [
"inavuabil"
],
"section": "Romanian",
"subsection": "adjective",
"title": "inavuabil",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'genitive- dative'",
"path": [
"inavuabil"
],
"section": "Romanian",
"subsection": "adjective",
"title": "inavuabil",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'genitive- dative'",
"path": [
"inavuabil"
],
"section": "Romanian",
"subsection": "adjective",
"title": "inavuabil",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.